Zabezpiecz swój komputer

Ochrona komputera pomaga unikać złośliwego oprogramowania i bezpośrednich prób hakowania, których celem jest kradzież Twoich danych osobowych. Poniżej przedstawiono kilka sposobów na ograniczenie ryzyka online podczas korzystania z komputera domowego.

Porady dotyczące ochrony komputera

 • Używaj zapory
  Pamiętaj, że systemy Windows 10 ma wbudowaną i automatycznie włączoną zaporę korzystnej z tego.
 • Dbaj o aktualizowanie wszystkich programów
  Pamiętaj, aby włączyć aktualizacje automatyczne w usłudze Windows Update, aby mieć najnowsze wersje systemu Windows, pakietu Microsoft Office i innych aplikacji Microsoft. Oprócz tego włącz automatyczne aktualizowanie oprogramowania firm innych niż Microsoft, w szczególności przeglądarek, programu Adobe Acrobat Reader i innych aplikacji, z których regularnie korzystasz.
 • Używaj oprogramowania antywirusowego i dbaj o jego aktualność
  Jeśli korzystasz z systemów Windows, programy Zabezpieczenia Windows lub Windows Defender Security Center są już zainstalowane na Twoim urządzeniu. 
 • Chroń swoje hasła
  Aby dowiedzieć się, jak to robić, zobacz Ochrona haseł.
 • Nie otwieraj podejrzanych załączników ani nie klikach nietypowych linków w wiadomościach.
  Mogą pojawiać się w wiadomościach e-mail, tweetach, wpisach, reklamach online, wiadomościach lub załącznikach, a czasem wyglądają, jakby pochodziły ze znanych i zaufanych źródeł.
 • Przeglądaj Internet w bezpieczny sposób
  Unikaj stron z potencjalnie nielegalną zawartością. Wiele z takich witryn od razu instaluje złośliwe oprogramowanie lub oferuje zawierające je materiały do pobrania. Używaj nowoczesnych przeglądarek, takich jak Microsoft Edge, które mogą pomóc w blokowaniu złośliwych witryn internetowych i zapobieganiu wykonywaniu złośliwego kodu na Twoim komputerze.
 • Nie korzystaj z pirackich materiałów
  Unikaj przesyłania strumieniowego lub pobierania filmów, muzyki, książek lub aplikacji, które nie pochodzą z zaufanych źródeł.
 • Nie używaj pamięci USB ani innych zewnętrznych urządzeń, jeśli nie należą do Ciebie
  Aby uniknąć zainfekowania złośliwym oprogramowaniem i wirusami, upewnij się, że wszystkie urządzenia zewnętrzne należą do Ciebie lub pochodzą z wiarygodnego źródła.

Dodaj komentarz