Ochrona prywatności w Internecie

Informacje to waluta Internetu. Twoja prywatność w Internecie zależy od umiejętności kontrolowania zarówno ilości podawanych informacji, jak i dostępu do nich.

Czy Twoje dane są narażone na zagrożenia internetowe?

Podczas wykonywania codziennych działań online możesz ujawnić dane osobowe, których inni ludzie mogą użyć do naruszenia Twojej prywatności. Mogą one obejmować informacje poufne, takie jak adres IP, adres e-mail, bieżąca lokalizacja fizyczna, adres domowy lub służbowy. Przykładowo transakcje podczas zakupów online często wymagają podania danych karty kredytowej i adresu domowego.

W jaki sposób Twoje dane trafiają do Internetu

Firmy, instytucje rządowe i inne organizacje zbierają dane, gdy:

  • konfigurujesz konto online;
  • kupujesz w sklepie online;
  • rejestrujesz się, aby wziąć udział w konkursach;
  • bierzesz udział w ankietach;
  • pobierasz bezpłatne oprogramowanie;
  • surfujesz po sieci Internecie;
  • używasz aplikacji na komputerze lub w urządzeniu mobilnym;
  • Publikujesz zdjęcia lub status w mediach społecznościowych.

Co dzieje się z Twoimi danymi

Microsoft i inne odpowiedzialne firmy używają Twoich danych osobowych, aby podnosić jakość obsługi swoich produktów i usług, np. pomagając w ukończeniu transakcji, zapamiętując Twoje preferencje albo dostarczając spersonalizowaną zawartość i oferty specjalne.

Transakcje online, np. rejestracja w usłudze lub zakupy, są z Tobą powiązane dzięki informacjom, takim jak adres dostawy lub numer karty kredytowej. Firmy zwykle jednak zbierają dane, które nie umożliwiają osobistej identyfikacji po nazwisku. Witryny internetowe śledzą, jakie strony odwiedzasz i kliknięcia myszą, ale nie Ciebie osobiście.

Twoje dane osobowe mogą być online również dlatego, że zostały przestawione w życiorysach, udostępnione na czatach, witrynach sieci społecznościowych, takich jak Facebook, komentarzach w grupach dyskusyjnych lub na Twitterze.

Informacje o Tobie mogły też udostępnić inne osoby. Znajomi mogą pisać o Tobie lub publikować zdjęcia przedstawiające Ciebie i Twoją rodzinę. Dokumentację agencji rządowych można przeglądać, np. wyszukać zdjęcia Twojego domu i informacje o jego wartości, akt urodzenia i dokumenty z Twoim podpisem. Grupy wyznaniowe, kluby i stowarzyszenia zawodowe mogą ujawnić Twoje imię i nazwisko, miejsce pracy i historię datków.

Dlaczego to, czy Twoje dane są online, ma znaczenie

Informacje o Tobie dostępne online są ważne z dwóch powodów:

  • Firmy i rekruterzy mogą używać tych informacji, które świadczą o reputacji online, w procesie oceny kandydata na stanowisko.
  • Przestępcy mogą wykorzystywać dostępne online dane na Twój temat do wyłudzeń, kradzieży tożsamości i innych nielegalnych działań. Ryzyko można zmniejszyć, postępując zgodnie z radami przedstawionymi w tym artykule w celu ochrony swojej prywatności online.

Informacje online można wyszukiwać i często trudno je usunąć. W przeciwieństwie do danych przechowywanych na papierze informacje online można powiązać ze sobą przy użyciu zaawansowanych wyszukiwarek internetowych i narzędzi do agregacji danych w celu utworzenia pełnego profilu danej osoby.

Gdy dane zostaną opublikowane online, w zasadzie mogą zostać już tam na zawsze, oraz ostatecznie może zobaczyć je każda osoba w Internecie, co zależy od zasad ochrony prywatności firmy będącej w posiadaniu takich informacji. Oprócz danych uzyskanych bezpośrednio witryny mogą archiwizować wszystko, co zostało przez Ciebie opublikowane. Znajomi (lub byli znajomi) mogą rozpowszechniać informacje o Tobie. Mogą one również zostać ujawnione przez hakerów lub w wyniku istnienia luk w zabezpieczeniach.

Dodaj komentarz